Tere tulemast Korditsepsi veebilehele
Close
Narva mnt 10-1 Tallinn 10124
(+372) 5023304 info@korditseps.ee

Hiina Traditsioonilises Meditsiinis (HTM) on taimeravi kõige mahukam ja võimsam ravimeetod.
Tervis on HTM järgi, kui Yin-Yang on keha sees ja väljas tasakaalus. Baasväärtus on Tuli ja Vesi, kui need on tasakaalus on meie organismis kõik tasakaalus.
Palju Tuld – palavik, kõrge vererõhk, soojus tõuseb alati alt üles.
Vähe Tuld – madal vererõhk, külmatunne, käed-jalad külmad näitab ka põrna Yangi nõrkust. Parim taim põrna Yangi tugevdamiseks on ingver, tugevdab seedimise Tuld,väike tükk toidu sisse annab väärtuse, maitse ei ole oluline.
Talvel, kui väljas külm, on liiga palju Yin energiat, soojendav Yang energia jääb kinni. Yin on Vesi, mille väljund niiskus koguneb ja kehakaal hakkab tõusma, tekivad kroonilised põletikud nt. nohu, naistel valgevoolus, kopsudesse koguneb röga. Olukorda saab muuta toitumisega.
Piimatooted, toored, mitte ainult värsked toidud annavad palju niiskust, mida peab magu ümber töötama põrna Yang energia abil. Kui sööte toorest ja külma toitu, joote külma jooki, siis tekib väsimus, energiat ei ole.
Tervis on Yin-Yang tasakaal, haigus tekib, kui üht on palju, teist vähe.
Teine tervise definitsioon on chi e. energia vaba takistusteta liikumine mööda energia kanaleid e. meridiaane. Tervise üks eeldusi on chi takistusteta voolamine. Chi võib kinni jääda nt.istumisega, väljaravimata haiguste tõttu.

Istujatel on üht tüüpi haigused, liikujatel, nt. sportlastel, liinitöötajatel, kes teevad kogu aeg ühesuguseid liigutusi, teist tüüpi haigused. Igasugune masseerimine, patsutamine, liikumine paneb energia liikuma. Igal hommikul patsutada ennast läbi, e. niikaua kui energia voolab suudab organism ennast hoida tervena, kui energia jääb kinni hakkab haiguse protsess pihta.
HTM jagab toidud ja kõik taimed Yin-Yang rühmadesse.
Yin taimed on külmad ja jahedad, Yang taimed on soojad ja tulised, mõeldakse ka omadusi, mitte ainult temperatuuri. Vastavalt, millist energiat kehas üle või puudu, tuleb süüa.
Arbuus on Yin, kuumal suvepäeval hea jahutaja. Enamus liha annab Yang energiat, eriti lambaliha. Kõige vähem Yang energiat annab kala. Sealiha annab Yang, searasv Yin energiat.
Enamus vürtse annab Yang energiat – tšilli, kardemon, nelk, sibul, küüslauk, sinep, mädarõigas, kaneel (soojendab neeru energiat). Omadustelt soojad puuviljad on kirsid, murelid, aprikoosid, enamus teisi on niisutavad, jahutavad.
Toidu omadusi saab mõjutada valmistamisega (keetmine, vokkimine, praadimine, aurutamine, grillimine), mis annab Yang energiat juurde, seega toetame põrna Yang energiat.
Piim on Yin, hapendatud piimatooted on vähem Yin. Piim on hea, kui organism on kuiv nt. limaskestad ja nahk on kuivad, kogu aeg on janu. Kui tahad väga piima, siis soojenda ja lisa kaneeli.
Tänapäeval soovitatakse lastele liiga palju piima. Lastel ei ole veel seedesüsteem tugevaks saanud, põrna Yang energia on nõrgem, organism ei ole välja arenenud, tulemuseks on adenoidid, põletikud, niiskus koguneb, immuunsus langeb, infektsioonid. Lastel ei ole nii palju piima vaja kui räägitakse, kitse ja lambapiim on soojemad.
Teravilja tooted on enamus neutraalsed, olemuselt magusad, st. meie keha saab kiiresti energiat, energiat andvad. HTM järgi on tähtis maitse. Teraviljad toetavad põrna, magu, seedesüsteemi, tugevdavad kaitseenergiat. HTM järgi on eriti tähtis teravilja kest = inimese nahaga, stimuleerib keha välispinda, st. kaitsevõime tugevneb.
Pärmis on palju eluenergiat ja vitamiine, kui põrn ja magu on nõrgad, võib seest kõik segi lüüa.
Õhtumaades on populaarne toortoidu söömine ja igasugused dieedid. Ükski asi ei ole iseenesest hea ega halb, oleneb inimesest. Yang tüüpi inimesele on toortoit hea, Yin inimesele halb, võib haigeks jääda. Ühtset dieeti kõigile sobivat ei ole. Kõige tähtsam on jälgida, mida keha ütleb.
Põletikulised naha hädad –Tuli tekitab põletikku, mürgid ja niiskus tekivad põletiku koldes, mitte süüa tuliseid, niiskeid asju.
Sügelemine tuleneb sisemisest tuulest, mis on seotud maksaga, ei mõelda püksituult. Sügelemine, pearinglus, spasmilised krambid – ei soovitata süüa teravat ja tulist, mis viivad maksa tuule üles.
Pigmendi laigud – maksa veri on nõrk.
Maksa tuul – maksa Yin on nõrk.
Tasakaalustada maksa energia, sest ta on kinni, Yin on nõrk, Yang on tugev.
Kui inimesel on Yangi vähe, siis süüa temperatuurilt ja olemuselt sooja toitu, sobivad kaua hautatud liha toidud, vürtsid (ettevaatust tšilli pipar tekitab kuumatunde, toob sisemise Yang-i keha pinnale).
Kartul on olemuselt magus, annab energiat, on neutraalne.
Muna valge on rohkem Yin – valk, toit tibule, muna kollane on rohkem Yang, areneb uus elu.
Seemned tugevdavad neeru energiat, eriti idandid, mis on kevadine toit, kui loodus ärkab.

LISA KOMMENTAAR

Teie e-maili aadressi ei avaldata. Nõutud väljad on tähistatud *