Dr. Rene Bürkland: TAIMERAVI Hiina Traditsioonilises Meditsiinis

Hiina Traditsioonilises Meditsiinis (HTM) on taimeravi kõige mahukam ja võimsam ravimeetod.
Tervis on HTM järgi, kui Yin-Yang on keha sees ja väljas tasakaalus. Baasväärtus on Tuli ja Vesi, kui need on tasakaalus on meie organismis kõik tasakaalus.
Palju Tuld – palavik, kõrge vererõhk, soojus tõuseb alati alt üles.
Vähe Tuld – madal vererõhk, külmatunne, käed-jalad külmad näitab ka põrna Yangi nõrkust. Parim taim põrna Yangi tugevdamiseks on ingver, tugevdab seedimise Tuld,väike tükk toidu sisse annab väärtuse, maitse ei ole oluline.
Talvel, kui väljas külm, on liiga palju Yin energiat, soojendav Yang energia jääb kinni. Yin on Vesi, mille väljund niiskus koguneb ja kehakaal hakkab tõusma, tekivad kroonilised põletikud nt. nohu, naistel valgevoolus, kopsudesse koguneb röga. Olukorda saab muuta toitumisega.
Piimatooted, toored, mitte ainult värsked toidud annavad palju niiskust, mida peab magu ümber töötama põrna Yang energia abil. Kui sööte toorest ja külma toitu, joote külma jooki, siis tekib väsimus, energiat ei ole.
Tervis on Yin-Yang tasakaal, haigus tekib, kui üht on palju, teist vähe.
Teine tervise definitsioon on chi e. energia vaba takistusteta liikumine mööda energia kanaleid e. meridiaane. Tervise üks eeldusi on chi takistusteta voolamine. Chi võib kinni jääda nt.istumisega, väljaravimata haiguste tõttu.
Istujatel on üht tüüpi haigused, liikujatel, nt. sportlastel, liinitöötajatel, kes teevad kogu aeg ühesuguseid liigutusi, teist tüüpi haigused. Igasugune masseerimine, patsutamine, liikumine paneb energia liikuma. Igal hommikul patsutada ennast läbi, e. niikaua kui energia voolab suudab organism ennast hoida tervena, kui energia jääb kinni hakkab haiguse protsess pihta.
HTM jagab toidud ja kõik taimed Yin-Yang rühmadesse.
Yin taimed on külmad ja jahedad, Yang taimed on soojad ja tulised, mõeldakse ka omadusi, mitte ainult temperatuuri. Vastavalt, millist energiat kehas üle või puudu, tuleb süüa.
Arbuus on Yin, kuumal suvepäeval hea jahutaja. Enamus liha annab Yang energiat, eriti lambaliha. Kõige vähem Yang energiat annab kala. Sealiha annab Yang, searasv Yin energiat.
Enamus vürtse annab Yang energiat – tšilli, kardemon, nelk, sibul, küüslauk, sinep, mädarõigas, kaneel (soojendab neeru energiat). Omadustelt soojad puuviljad on kirsid, murelid, aprikoosid, enamus teisi on niisutavad, jahutavad.
Toidu omadusi saab mõjutada valmistamisega (keetmine, vokkimine, praadimine, aurutamine, grillimine), mis annab Yang energiat juurde, seega toetame põrna Yang energiat.
Piim on Yin, hapendatud piimatooted on vähem Yin. Piim on hea, kui organism on kuiv nt. limaskestad ja nahk on kuivad, kogu aeg on janu. Kui tahad väga piima, siis soojenda ja lisa kaneeli.
Tänapäeval soovitatakse lastele liiga palju piima. Lastel ei ole veel seedesüsteem tugevaks saanud, põrna Yang energia on nõrgem, organism ei ole välja arenenud, tulemuseks on adenoidid, põletikud, niiskus koguneb, immuunsus langeb, infektsioonid. Lastel ei ole nii palju piima vaja kui räägitakse, kitse ja lambapiim on soojemad.
Teravilja tooted on enamus neutraalsed, olemuselt magusad, st. meie keha saab kiiresti energiat, energiat andvad. HTM järgi on tähtis maitse. Teraviljad toetavad põrna, magu, seedesüsteemi, tugevdavad kaitseenergiat. HTM järgi on eriti tähtis teravilja kest = inimese nahaga, stimuleerib keha välispinda, st. kaitsevõime tugevneb.
Pärmis on palju eluenergiat ja vitamiine, kui põrn ja magu on nõrgad, võib seest kõik segi lüüa.
Õhtumaades on populaarne toortoidu söömine ja igasugused dieedid. Ükski asi ei ole iseenesest hea ega halb, oleneb inimesest. Yang tüüpi inimesele on toortoit hea, Yin inimesele halb, võib haigeks jääda. Ühtset dieeti kõigile sobivat ei ole. Kõige tähtsam on jälgida, mida keha ütleb.
Põletikulised naha hädad –Tuli tekitab põletikku, mürgid ja niiskus tekivad põletiku koldes, mitte süüa tuliseid, niiskeid asju.
Sügelemine tuleneb sisemisest tuulest, mis on seotud maksaga, ei mõelda püksituult. Sügelemine, pearinglus, spasmilised krambid – ei soovitata süüa teravat ja tulist, mis viivad maksa tuule üles.
Pigmendi laigud – maksa veri on nõrk.
Maksa tuul – maksa Yin on nõrk.
Tasakaalustada maksa energia, sest ta on kinni, Yin on nõrk, Yang on tugev.
Kui inimesel on Yangi vähe, siis süüa temperatuurilt ja olemuselt sooja toitu, sobivad kaua hautatud liha toidud, vürtsid (ettevaatust tšilli pipar tekitab kuumatunde, toob sisemise Yang-i keha pinnale).
Kartul on olemuselt magus, annab energiat, on neutraalne.
Muna valge on rohkem Yin – valk, toit tibule, muna kollane on rohkem Yang, areneb uus elu.
Seemned tugevdavad neeru energiat, eriti idandid, mis on kevadine toit, kui loodus ärkab.

Tervis ja tasakaal iidse Hiina meditsiini abil

Miks valida Traditsiooniline Hiina Meditsiin (THM)?

  1. Erinevalt Lääne meditsiinist räägib Hiina meditsiin TERVISEST – mitte haigusest. Hiinas algas ravimine juba inimese TUNDEST (et “midagi on viltu”) – mis on haiguse yin-vorm, mida kerge ravida ja ennetada. Tähtis on tasakaal ja selle kaudu saavutatav tugev immuunsüsteem.
  2. Hiina meditsiin ei ravi haigust, vaid INIMEST. Inimene kui holistiline tervik, mitte omavahel kokkuliidetud organite, kudede ja rakkude jada.
  3. THMi õpetus annab lääne inimesele võimaluse vaadata teisiti oma tervisega seotud probleemidele ja võimalustele haiguste vältimiseks ning raviks.
  4. Ühte organit võib ravida, mõjutades hoopiski teist organit, mis seda Hiina Viie Elemendi Mandalas “toidab” (Puu Tuld, Tulest jääv tuhk katab maad, Maapõues tekib metall, mineraalid, jne).
  5. Kui haigusel on lastud areneda staadiumini, kus on vaja „kiirabi” (nagu see Lääne kultuuris nö reegliks), päästavad elu veel vaid kirurgia ja võimsad sünteetilised monofunktsionaalsed ravimid (mille igakordseks „hinnaks” kahjulikud kõrvalmõjud).
  6. Eelhaiguse ja krooniliste haiguste nö mittekriitilises staadiumis, samuti profülaktikas on tõhus just terviklik, kahjulike kõrvalmõjudeta loodusravi.

Igal inimesel on õigus teada, kuidas püsida terve, elada kaua ja täisväärtuslikku elu. Kutsume omandama teadmisi, kuidas aidata inimest, kes tahab end ka ise aidata.

Kui pakub huvi, siis palun võta meiega ühendust või külasta meie tasuta loenguid.

VÄIKE KONSPEKT HIINA MEDITSIINI ESITLUSEST

Erinevalt Lääne meditsiinist räägib Hiina meditsiin tervisest – mitte haigusest. Hiinas algas ravimine juba inimese TUNDEST (et “midagi on viltu”) – mis on haiguse yin-vorm, mida kerge ravida ja ennetada. Tähtis on tasakaal ja selle kaudu saavutatav tugev immuunsüsteem. Kusjuures inimese tervist mõjutavad nii välised (nt ilm, aastaaeg jms keskkonnamõjud) kui ka seesmised tegurid – mille iseloomustamiseks kasutatakse samu sõnu (“külm”, “niiske” jms).

Arst külastas oma hoolealuseid neli korda aastas tasu eest – vajadus rohkemate kohtumiste järele toimus aga tasuta. Kui arst ei suutnud peret tervena hoida, pidi ta mõnigi kord hoopis peale maksma.

Hiina meditsiin diagnoosib seisundit põhiliselt pulsi (kolm sõrme kummalegi käele – iga sõrme alla vastavad siseelundid) ja keele põhjal, eristades funktsioone, mitte organeid (nagu Läänes). Nt koosneb süda vähemalt kahest täiesti erinevast funktsioonist. Samuti jaotatakse organid paarikaupa yin- ja yang-organiteks (nt süda – peensool; kopsud – jämesool jms), ühendatuna läbi vastavate meridiaanide. Ravi koosneb peamiselt toidusoovitustest (mida võtta, mida vältida) ja ravimteedest, võib panna ka nõelu. Eesmärk on viia nõrgestunud organ tasakaalu.
Arsti juurde võib Hiinas minna ka siis, kui kõik on korras, st pole veel haiguse füüsises avaldunud, yang-vormi. Sama haigust võib erinevatel inimestel ravida täiesti erineval viisil. Või siis võib juhtuda, et ravitakse eri inimeste eri haigusi kokkulangeval moel – nii tundlik ja individuaalne on hiina lähenemine. Ühte organit võib ravida, mõjutades hoopiski teist organit, mis seda Hiina Viie Elemendi Mandalas “toidab” (Puu Tuld, Tulest jääv tuhk katab maad, Maapõues tekib metall, mineraalid, jne).

PH-toit püüab igal juhul vältida lima teket organismis. Hiina meditsiinis aga on probleem lima ÕIGES KOGUSES – seda ei tohi olla ei liiga palju ega ka liiga vähe. Sest lima (yin) kaitseb meid hapude, teravate jms toitude ja nende seedimise vahesaaduste eest. See on ka jahutusvedelik, mis kaitseb organismi “ülekuumenemise” eest. Tähtis on “soojade” ja “külmade toitude ja Viie Maitse tasakaal, arvestada tuleb aastaaegade ning toidu yin-yang tasakaaluga.
TOIDUD JAGUNEVAD
TEMPERATUURI JÄRGI:

Kuumad, soojad (yang), neutraalsed, jahedad ja külmad (yin). Nt “kuuma” ingverit loetakse võrdväärseks küüslauguga – mis ergutab seedimist. Suvel lisatakse juurde piparmünti – mis on neutraalne. Roheline tee on jahutav – sobiv suvel palavusega. Seevastu külm vesi hoopiski kuumendab üle, kuna paneb poorid kinni (organism “valmistub külmaks”). Üks põnevamaid tooteid on maa sees laagerdatav tee PUERH, mis on ka tugev antioksüdant ja mille väärtus kasvab koos vanusega (umbes nagu konjakil ja veinidel). Parim vorm – pressitud tabletid (lahtine sageli viletsama kvaliteediga). Samuti on teda tee „Phoenix“ koostises.
Nt põrn vajab leigemat, soojemat toitu, ka parandab selle kerge keetmine toidu omastatavust. Liig külm toit tekitab rohket lima jne. Nt kui süüa hommikuti ainult “külmi” või “jahedaid” toorsalateid (kus organism tegelikult vajab “üles soojendamist”, käivitamist), eriti talvel, siis see võib ajapikku nõrgestada põrna. Ainsad, mis meil toorsalateid “soojendavad”, on sibul, küüslauk, porrulauk, ingver – mida neisse aga ei saa ju panna palju.
MAITSE JÄRGI:
Toidus peaks valitsema viie maitse tasakaal: magus, soolane, mõru, terav, hapu, kootav (parkainetest tekkiv – teeb “suu paksuks”). Kusjuures ühel samal toiduainel võib olla 5-6 eri maitset (nt küüslauk, ingver). Iga maitsega on seotud mõni organ: mõru – maks; magus – põrn; terav – kops; soolane – neerud. Kui vastavat maitset on toidus vähe, siis organ nõrgeneb; maitse liiasus jällegi kurnab. Kusjuures igal maitsel on veel ka oma toime. Nt soolane maitse niisutab (sool salvestab kehas ka sooja – nt talvel); terav – surub välja; hapu – hoiab kehas jms
Eristatakse sedagi, kas süüakse emotsiooni pärast (heaolutunne) või tõelisest vajadusest.
Kõigi haiguste põhjuseks loetaksegi ennekõike toitu – mis on vale, liigne jms. Toit kas annab või võtab energiat. TOIT on parim ravim kõigi haiguste suhtes. Katsed rottidega näitasid, et nad elasid kaks korda kauem, kui sõid kaks korda vähem – ja kaks korda vähem, kui sõid kaks korda rohkem. Eriti kahjulik on süüa tugevalt enne magamaminekut – organism peab väljapuhkamise asemel “maadlema” seedimata toiduga maos, kogedes tohutut energiakulu.
Eelistatakse kohalikku ja just hooajatoitu (mis on ka Hiinast alguse saanud makrobiootika aluseks). Kas täistaimetoitlus Eestis ikka on loomulik, arvestades nelja aastaaega, kliimat? Meie Hiina arstid seda meil vähemasti ei poolda.

Ka Eestis on Hiina meditsiini arste. Tervenemine on aeglane, kuid heatihti väga tõhus (mingil hetkel on mingi sümptom korraga “haihtunud”).
Naljalugu juhtus president Nixoniga, kui too esmakordselt Hiinat külastas. Ta viidi haiglasse südameoperatsiooni vaatama. Algul ta ei saanud aru, mis selles erilist. Siis aga märkas, et operatsiooni ajal PATSIENT VESTLEB ARSTIDEGA, kirjeldades oma seisundit.
Taoistid elasid tavaliselt 100-150 aastat, ja seda parimas kehalises ja vaimses vormis! Üks dokumenteeritud taoist elas 1677-1933, so 256-aastaseks, kusjuures veel 200-aastaselt pidas ta loenguid ülikoolis ja läks sõjaväkke!

VIIS ÜRGSET ENERGIAT

“Viis Ürgset Energiat – Puu –Tuli – Maa – Metall – Vesi hõlmavad loodusilmingute lõpmatut arvu. See paradigma kehtib võrdselt ka inimeste puhul.” Kollase Keisri Sisemeditsiini Klassika (2. saj. e.m.a)
Viis Ürgset Energiat (wu sing) esindavad yin’i ja yang’i konkreetseid toiminguid, mis avalduvad maapealset elu reguleerivates looduse tsüklilistes muutustes.
Viis Ürgset Energiat määratlevad aastaaegade vaheldumisega kaasnevate korduvate looduslike tsüklite erinevad transformatsioonistaadiumid, nagu kasvamine ja lagunemine, kliimatingimuste muutumine, helid, maitsed, tunded ja inimfüsioloogia. Iga energia seostub loodusliku elemendiga, mis on temaga funktsioneerimiselt ja iseloomult kõige sarnasem – seetõttu on energiatel ka looduslike elementide nimed.
LOOV TSÜKKEL
Vesi tekitab Puu, hoolitsedes selle kasvu eest
Puu tekitab Tule, varustades seda kütusega
Tuli tekitab Maa, väetades seda tuhaga
Maa annab eraldamise käigus järele Metallile
Metall muutub sulatades vedelaks nagu Vesi
“Loov” tsükkel on osa generatsioonist, nagu seda on suhe ema ja lapse vahel.
KONTROLLIV TSÜKKEL
Metalli ja Puu kokkupuutel Puu langetatakse
Vee ja Tule kokkupuutel Tuli kustutatakse
Puu ja Maa kokkupuutel tungib Puu Maasse
Maa ja Vee kokkupuutel Vesi peatatakse
Tule ja Metalli kokkupuutel Metall sulatatakse
Vastasjõuks on “kontrolli” tsükkel, orjastamise suhe, mis lahingus sarnaneb suhtega võitja ja võidetu vahel.
Loe edasi »

HIINA IIDSE MEDITSIINI UUSIMAD SAAVUTUSED

Üle kümne aasta tagasi teostati Hiinas unikaalne üleriigiline projekt – esimesena maailma arengu ajaloos algas uus oluline etapp bioloogiliselt aktiivsete toidulisandite tööstuses – vedelate kontsentraatide tootmine eriliste seente rakkudest – kiiretoimeline bioimmuunenergia regulaator.
Loe edasi »